Städdag 9 maj

Föreningens gemensamma vårstädning går av stapeln den 9 maj 2015. Samling vid tvättstugan kl.09.30 i vanlig ordning, där en lista på upgifter som behöver göras finns tillgänglig.
Tänk på att du som medlem ansvarar för att din del av föreningens utomhusmiljö sköts. Passa på att klippa ner buskar och träd på din tomt när det finns containers på städdagen. Tänk på grannar som av ålder eller andra skäl kan behöva hjälp med
att klippa ner buskar.
Som vanligt går det bra att även kasta andra grovsopor i våra hyrda containers, men kemtekniskt avfall, tryckimpregnerat virke, däck, färg, el-avfall (tex gamla lampor, dammsugare, kaffebryggare etc) är förbjudna, då de ger föreningen höga bötesavgifter. I år har vi beställt större containers än vanligt, då vi upplever att det finns ett stort behov i föreningen, men tänk också på att packa sådant du slänger ordentligt, så att det får plats så mycket som möjligt i containern! Ta upp sådant som ramlat ut ur containern.

Etiketter: städdag, container